5 съвета за вечерта

5 Съвета как да избегнете шофирането в нетрезво състояние

Приятната вечер е приключила. Всички са си тръгнали. Светлините мигат в огледалото за обратно виждане. Спрени сте принудително. Започвате да се чувствате зле. Не ви се иска да имате работа с полицията, дори и в обикновен ден, но проблемът е, че не сте съвсем сигурни дали дрегерът ще отчете над легалния лимит или късметът ще Ви спаси.

Започвате да се потите, докато полицаят се приближава към прозореца ви. Последното, което искате, е да прекарате нощта в разправии или да ви вземат книжката за 6 месеца. Представяте си погледите на обкръжаващата среда, която се опитват да не ви съдят, и това е почти по-лошо от знанието, че сте могли да предизвикате катастрофа или да нараните някого другиго.

Предполагаме, че не искате да бъдете в тази ситуация? Никой не иска. Но всеки прави избор, качвайки се зад волана в нетрезво състояние. Обмислете следните 5 съвета как да избегнете шофирането в нетрезво състояние:

  1. Drink and drive, такси, обади се на приятел.

Няма причина да шофирате след като сте пили. Изтеглете приложението на Lucky Drink and drive или друга услуга и се обърнете към друг вид транспорт до вкъщи, вместо скъпо да плащате. Всяко въздействие върху вашата координация, реч и/или баланс означава, че нивото на алкохол в кръвта ви може да е достатъчно високо, за да ви набедят. Колкото по-лоша е вашата реч и колкото по-нестабилни сте, толкова по-вероятно е да давате проба. А може и знаците да са видими и преди да се качите зад волана. Това със сигурност е показател, че сте пили прекалено много за шофиране.

  1. Не пийте на празен стомах

Науката показва, че алкохолът се абсорбира от тялото по-бавно на пълен стомах и причинява рязък скок на алкохола в кръвта на празен стомах. Ако сте гладни или дехидратирани, алкохолът ще влезе директно в кръвообращението ви и ще ви удари по-бързо и по-силно. Ако хапнете добре преди да пийнете, няма да се напиете толкова лесно. Към менюто е добре да има протеини, мазнини и плътни въглехидрати. Уверете се, че пиете достатъчно вода (не сода, безалкохолно или сок) — преди, по време и след пиене, за да забавите скоростта на абсорбция на алкохола. Содата и газираното увеличат скоростта на абсорбция на алкохола.

  1. Опознай своето тяло и прецени лично за теб!

Не само пола, възрастта и килограмите играят решаваща роля за това до колко алкохола ще ни повлияе. Някой път може да е чаша вино, а друг път чаша твърд алкохол. Фдакторите, които оказват влияние са различни и многобройни. Как усещате, че се чувствате в момента на сядане зад волана е най-точно показателно дали сте способни или по-скоро не да шофирате. Доверете се на инстинктите си и ги чуйте. Отстъпете от намеренията си, още когато имате съмнения. И винаги пийнете една голяма чаша вода преди да вземете решение.

  1. Не бързайте или измислете план Б.

Ако не сте сигурни дали сте достатъчно трезви, за да шофирате – изчакайте известно време. Може би час или два ще са достатъчни, за да бъде абсорбиран алкохола от черния дроб и показателите Ви да са в прилична норма. Кафето и напитките няма да ускорят физиологичните процеси. Те само ще ви дадат краткотрайно решение, но не и ако духате в дрегер. Ако и това не помогне помислете да се приберете с транспорт, такси или приятел да ви закара. Предварителната уговорка да се приберете с някой винаги е облекчаваща идея.

  1. Просто не пийте, за разнообразие!

Най-лесното и най-трудното от всичко е просто да останете трезвен. Помислете, че сте с кола, че е делничен ден, че утре ви чакат 100 неща – в какво алкохола ще помогне за това? Един-два часа отпускане с приятели, смях и забавление. Но всичко това може да се случи и на безалкохолна напитка, дори на вода. От личната нагласа и настроение зависи всичко! Бъдете отговорни пред себе си и другите. Бъдете различни!